رفتن به محتوای اصلی

مهد سرمایه
شرکت مهد سرمایه به عنوان شرکت پیشرو در معاملات الگوریتمی در کشور، فعالیت های خود را با هدف ارتقای کیفیت معاملات و رفع نیاز تکنولوژی آموزشی با عرضه به‌روزترین دانش و ابزارهای این رشته در قالب‌های مختلف ارائه می‌کند.

با ما تماس بگیرید

کارشناس فروش : 09330720064
تماس با شرکت : 26703971-021 | 26703965-021
ایمیل شرکت : info@mahdesarmaye.com
آدرس شرکت : تهران ، خیابان پاسداران ، روبروی نگارستان اول ، کوچه اکرمی ، پلاک ۱۲ ، بلوک غربی ، شماره ۳۹
بورس تستر نرم افزاری است که معاملات در بازار فارکس را شبیه سازی می کند.
دیدگاه کلی از Ichimoku Kinko Hyo و نحوه استفاده برای بهبود معاملات در بازار بورس

دیدگاه کلی از Ichimoku Kinko Hyo و نحوه استفاده برای بهبود معاملات در بازار بورس

دیدگاه کلی از Ichimoku Kinko Hyo و نحوه استفاده برای بهبود معاملات در بازار بورس

خالق Ichimoku یک روزنامه نگار ژاپنی اهل توکیو می باشد که این اندیکاتور را قبل از جنگ جهانی دوم طراحی نمود . Ichimoku در زبان ژاپنی به معنای ” در یک نگاه ” می باشد و دراصل به معنی درک یکسری از مفاهیم با یک نگاه و در معنای بازاری آن یعنی ” شما با یک نگاه بتوانید خیلی از مفاهیم کلی و جزئی مربوط به بازار بورس را از آن درک و دریافت نمایید ” ، می باشد .
از محبوبیت جدیدی برخوردار است و به نمودار این سبک با عنوان Ichimoku Kinkou Hyou – جدول قیمت های تعادل ، در یک نگاه اشاره می شود .
نمودار های Ichimoku به نوعی دنبال کننده روند و دارای یک نمودار شبیه میانگین متحرک می باشد .
ممکن است تعجب نمایید که یک اندیکاتور طراحی شده به دست شرقی ها همینک به چه میزان بالایی مورد استفاده قرار می گیرد و چه تاثیرات مهمی در معاملات خواهد گذاشت .
با این وجود ، آنچه این ویژگی را منحصر به فرد می سازد ، استراتژی برای تغییر زمان خطوط روند به گذشته برای خط تاخیر و رو به آینده از طرف خطوط قبلی است .
با این کار ، می توانیم به زمان بندی بازار ، حمایت ، مقاومت و احتمالاً شکست روند دروغین دست یافت . همه این موارد را می توان از نگاه کردن به اندیکاتور Ichimoku ، در یک نمودار و در یک نمای کلی دریافت و بطور کامل درک کرد.

اما واقعاً جالب اینجاست

یکی از مهمترین چیز هایی که در نمودار ایچیموکو مشاهده می شود وجود ابر است که رفتار و حرکت قیمت با این ابر برای انجام معاملات بسیار مهم می باشد. مثلا معمولا حرکت قیمت در لبه های ابر بیان کننده چرخش بازار است . حرکات این ابر به گونه ای است که کمی جلو تر از قیمت بازار حرکت می کند و ابرها چند کندل (شمع) جلوتر تشکیل می شوند.

این ابر های که دائما در حال پیشروی و جلوتر از قیمت می باشند و مدام در حال پیش نهادا خاصی برای معاملات ما در آینده می باشد . تماس ها و برخوردها با ابر همیشه دقیق نیستند ، ولی معمولا آنچه که در نمودار ابری رخ می دهد این است که گاها نمودار  قیمت ابر را لمس میکند و دوباره بر می گردد و یا در لبه های آن به حرکت خود ادامه می دهد .

معمولا از نمودار ابری برای پیش بینی آینده بازار استفاده می شود که این موضوع برای معامله گران بسیار مهم است ، زیرا این نمودار معمولا به آنها شروع یک تغییر روند در آینده را نشان می دهد و معامله گران نیز می توانند معاملات خود با سرعت عمل بیشتر و بهتر انجام دهند .

آنچه در این میان روشن است این است :

باید این واقعیت را بیان کرد که نمودار ابری به ما حرکت بازار را جلو تر از آن نشان می دهد این موضوع برای معامله گران بسیار جذاب است .

اندیکاتور Ichimoku

سیستم Ichimoku Kinko Hyo از ۵ بخش تشکیل شده است :

  • Tenkan Sen
  • Kijun Sen
  • Chikou Span
  • Senkou A
  • Senkou B

این پنج نمودار در کنار هم اندیکاتور Ichimoku را تشکیل می دهند و نکته ی اصلی این است که معامله گران باید چگونگی عملکرد هر یک از این نمودار ها و همچنین عملکرد با یکدیگر را بطور کامل درک نمایند .

Tenkan Sen

اولین نمودار این اندیکاتور Tenkan Sen می باشد ، که نشان دهنده حرکت قیمت در کوتاه مدت است .

فرمول آن عبارت است از :

۲/(Highest High + Lowest Low  ) برای ۹ دوره .

در حالی که از میانگین Highest High و Lowest Low  به جای closed قیمت ها ( کندل ها ) استفاده می کنید ، این شاخص میزان نوسانات روزانه را در نظر می گیرد .

در اینجا چند واقعیت قابل ذکر است :
• اگر نمودار قیمت بالاتر از نمودار Tenkan Senox باشد ، تمایل روند بازار صعودی است .
• اگر نمودار قیمت زیر نمودار Tenkan Sen باشد ، تمایل روند بازار نزولی است .
Tenkan Sen باید در جهت خط روند حرکت باشد . هرچه زاویه آن نسبت به خط روند تندتر ، روند قدرتمند تر است .

اگر قیمت از Tenkan Sen عبور کند و این عبور نیز در خلاف جهت روند کلی باشد ، یکی از این سه حالت احتمالی زیر را خواهیم داشت :

A – بازگشت کوتاه مدت جزئی : جایی که قیمت از خط Tenkan Sen عبور می کند ، اما از خط Kijun Sen عبور نمی کند . بعد از عبور از خط Tenkan Sen ، قیمت همچنان در جهت روند اصلی ، به حرکت خود ادامه خواهد داد .

این حالت معمولاً زمانی اتفاق می افتد که معامله گران کوتاه مدت سود کسب کرده و معاملات خود را پایان می دهند ، در حالی که معامله گران بلند مدت همچنان معاملات خود را باز نگه داشته اند .

B – بازگشت کوتاه مدت کلی : جایی که قیمت از دو خط Tenkan Sen و Kijun Sen همچنان در خلاف جهت روند ، عبور می کند . در نهایت قیمت پس از عبور از این دو ، در جهت روند اصلی به حرکت خود ادامه خواهد داد .

این حالت معمولاً زمانی اتفاق می افتد که برخی از معاملات ، معامله گران بلند مدت بسته شده و سود اندکی دریافت کرده اند.

اما معامله گران بلند مدت به این موضوع معتقد هستند که پس از اتمام این حالت در روند B ، قیمت روند اصلی را ادامه خواهد داد و بنابراین آنها تمام معاملات باز خود را نمی بندند .

C – روند پیشرو : حالت سوم بسیار شبیه به حالت دوم و با عبور قیمت بازار از روی دو خط Tenkan Sen و Sen Kijun Sen می باشد.

تقاطع رو به بالا و در جهت مخالف با روند رخ می دهد ، و با قرار گرفتن قیمت در لبه ی ابر ، روند جدید آغاز می شود .

این حالت معمولاً زمانی اتفاق می افتد که معامله گران بلند مدت در حال بستن برخی از معاملات خود در یک دوره زمانی خاص و یا در برخی از موارد بستن آنها به طور کامل هستند .

Kijun Sen

دومین نمودار در این اندیکاتور Kijun Senn  می باشد . این نمودار نشان دهنده حرکت قیمت در میان مدت است .

فرمول Kijun Sen عبارتند از :

۲/(Highest High + Lowest Low  ) برای ۲۶ دوره .

Kijun Sen شبیه به میانگین متحرکت ساده ۳۰ دوره ای است که توسط بیشتر معامله گران نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

درست مانند  Tenkan Sen در Kijun Sen نیز از دو مقدار Highest High و Lowest Low استفاده می شود . به جای ۹ دوره ای که برای Tenkan Sen استفاده می شد ، برای Kijun Sen از ۲۶ دوره استفاده می شود .

یکی از قسمت های مهم و اصلی اندیکاتور Ichimoku نمودار Kijun Sen می باشد . بسیاری از استراتژی های Ichimoku در اطراف نمودار Kijun Sen ساخته شده اند .

موارد قابل توجه درباره Kijun Sen :
• اگر نمودار قیمت بالای نمودار Kijun Sen باشد ، روند بازار صعودی است .
• اگر نمودار قیمت پایین نمودار Kijun Sen باشد ، روند بازار نزولی است .
از Kijun Sen باید درجهت روند اصلی مورد استفاده قرار بگیرد . هرچه زاویه آن نسبت به خط روند تندتر ، روند قدرتمند تر است .

عبور قیمت از خط Kijun Sen ، بیانگر این موضوع است که به احتمال خیلی زیاد روند در حال تغییر جهت می باشد . بنابراین وظیفه نمودار Kijun Sen مشخص کردن روند است ، که در این صورت تعیین می کند که روند ادمه دارد یا معکوس آن در حال اتفاق افتادن است . با این حال تا زمانی که قیمت از نمودار Kijun Sen عبور نکند ، نمی توان هیچ اتفاقی را پیش بینی کرد و هیچ اتفاقی هم رخ نخواهد داد .

هنگامی که قیمت از نمودار Kijun Sen عبور می کند ، یکی از این سه حالت زیر ممکن است رخ دهد :

 A . بازگشت جزئی Minor retrace :

می توان نمودار Kijun Sen را بالای نمودار بازار در نظر گرفت که مسیر اصلی روند دنبال می کند .

به این قضیه می توان اینگونه نگاه کرد که :

ممکن است برخی از معامله گران سود خود را بدست آورده و معاملات خود را پایان داده اند اما اکثر معامله گران اصلی در بازار هنوز هم معاملات باز خود را نگه داشته اند و احتمالا با “بازگشت جزئی” به تعداد معامله گران افزوده می شود . اکثر معامله گران در این مرحله معتقدند که به احتمال خیلی زیاد این روند ادامه خواهد یافت .

B . بازگشت کلی :

نمودار قیمت بازار در نهایت از روی نمودار Kijun Sen عبور خواهد کرد و سرانجام برای از سرگیری روند اصلی از آن محل باز خواهد گشت .

بعد از تجربه که معامله گران بدست آورده اند ، برخی از معامله گران بلند مدت در این حال معاملات باز دارند زیرا اعتقاد اکثریت آنها این است که نمودار قیمت بازار در جهت روند اصلی به راه خود ادامه خواهد داد .

C . وارونگی روند :

نمودار قیمت بازار یک بار از نمودار Kijun Sen عبور می کند و هرگز برمی گردد تا دوباره از نمودار Kijun Sen عبور کند و روند اصلی را از سر بگیرد.

در این حالت ، بازار وارد مرحله ثبات شده و یا اینکه معکوس روند را در حال شکل گیری است . در این حالت اکثر معامله گران بلند مدت معاملات خود را پایان می دهند.

Chikou Span

سومین نمودار در این اندیکاتور Span Chikou می باشد .

این نمودار به عنوان نمودار قیمت در نظر گرفته می شود و بیان کننده این است که روند خاصی در حال شکل گیری است یا خیر . در نظر داشته باشید که روند یعنی جایی که نمودار قیمت حرکت خودش را برای زمان طولانی در یک جهت انجام می دهد .

فرمول Chikou Span عبارت است از :

قیمت فعلی که از ۲۶ میله یا شمع عقب تر ایجاد شده :

ساده به نظر می رسد ، اما این نموداری است که بیشترین سردرگمی را ایجاد می کند .

در واقع ، قیمت امروز برای این نمودار از ۲۶ دوره قبل می باشد . در نهایت حرکت نمودار قیمت در حال حاضر را با قیمت بدست آمده از ۲۶ دوره قبلی مقایسه می نماییم .

موارد قابل توجه درباره Chikou Span :
• اگر نمودار قیمت از نمودار Chikou Span که از ۲۶ میله قبلی ساخته شده بالاتر باشد ، روند صعودی است .
• اگر نمودار قیمت از نمودار Chikou Span که از ۲۶ میله قبلی ساخته شده پایین تر باشد ، روند نزولی است .
این نمودار عموما بیان کننده حرکت بازار است و در حقیقت برای فهمیدن این موضوع است که نمودار Chikou Span بعد از چند میله یا شمع بعدی از نمودار قیمت عبور خواهد کرد .
اگر نمودار Chikou Span روی نمودار قیمت به حرکت خود ادامه دهد ، در این صورت بازار دارای روند خاصی نمی باشد .

Kumo Cloud اجزای

Kumo Cloud یا ابر Kumo دارای دو قسمت می باشد که عبارتند از : Senkou Span A و Senkou Span B .
در نظر گرفتن این دو شاخص با یک دیگر که یک فضای ابری را باهم می سازند می تواند اطلاعات خوبی را از بازار در اختیار شما قرار دهد .
فضای خالی بین دو نمودار Senkou Span A و Senkou Span B ، ابر را تشکیل می دهد که آن را به عنوان ابر کومو ” Kumo Cloud ” معروفی می نمایند .
اگر Senkou A بزرگتر از Senkou B باشد یعنی نمودار A بالاتر از نمودار B باشد ، آنگاه ابر صعودی در نظر گرفته می شود و اگر Senkou A از Senkou B کمتر باشد و یعنی نمودار A پایین تر از نمودار B باشد ، آنگاه ابر نزولی در نظر گرفته می شود .

• Senkou A

این نمودار قسمت اول Kumo Cloud را تشکیل می دهد . فرمول Senkou A عبارت است از :
(TenkanSen + KijunSen) / 2 و نتیجه آن به ۲۶ میله یا شمع جلوتر فرستاده می شود .

• Senkou B

این نمودار قسمت دوم Kuma Cloud را تشکیل می دهد . فرمول Senkou B عبارت است از :
(Highest High + Lowest Low)/2 برای ۵۲ میله یا شمع در نظر گرفته می شود و سپس نتیجه آن ، ۲۶ میله یا شمه به جلو فرستاده می شود .

موارد قابل توجه در باره Kuma Cloud :
اگر نمودار بازار بالاتر از Kumo Cloud یا همان نمودار ابری در حال شکل گیری باشد ، آنگاه روند بازار صعودی است .
اگر نمودار بازار پایین تر از Kumo Cloud یا همان نمودار ابری در حال شکل گیری باشد ، روند بازار نزولی است .
اگر نمودار بازار در داخل Kuma Cloud یا همان نمودار ابری در حال شکل گیری باشد ، در این مرحله بازار روند خاصی را دنبال نمی کند و در اصل روند بازار خنثی است.

پنج استراتژی Ichimoku که هر معامله گر باید آن را بداند

۱٫ Ideal Ichimoku Strategy.
۲٫ TenkanSen / KijunSen Cross Strategy.
۳٫ KijunSen Cross Strategy.
۴٫ Kumo Cloud Breakout Strategy.
۵٫ Future Senkou Crossover Strategy

۱- deal Ichimoku Strategy

این یک روش با احتمال خیلی زیاد ۳۰ تا ۴۰ درصد از روند ها را قابل دست یابی می داند .

قوانین اصلی صعودی برای این روش عبارتند از :

• نودار بازار بالای ابر Kumo در حال تشکیل شدن است .
• نمودار Tenkan Senk از نمودار Kijun Sen بالاتر است .
• نمودار Chikou Span در ۲۶ میله قبل بالا تر از نمودار قیمت است .
• در شکل گیری آینده ، نمودار Senkou A از نمودار Senkou B بالاتر است .
• نمودار قیمت نزدیک Kijun Sen و Tenkan Sen است .
• Tenkan Sen ، Kijun Sen و Chikou Span در یک ابر ضخیم Kumo قرار ندارند.
قوانین اصلی نزولی برای این روش معکوس قوانین بالا در نظر گرفته می شود.

۲- Tenkan Sen/Kijun Sen Cross Strategy

این روش شبیه به یک crossover میانگین متحرک قدیمی در رابطه با SMA بلند مدت است که جهت روند در معاملات را کنترل می کند .
این روش بسیار شبیه به روش قدیمی در کنترل جهت روند معاملات با یک میانگین متحرک (SMA) می باشد که نمودار قیمت را با حالت crossover قطع می کند و سپس از آن نتیجه می گیریم .

قوانین اصلی صعودی برای این روش عبارتند از :

• نمودار قیمت بالاتر از نمودار ابری باشد .
• نمودار Tenkan Sen در حال عبور از نمودار Kijun Sen باشد .
• Chikou San در فضای آزاد است ، به این معنی که هیچ چیز از حمایت / مقاومت در برابر قیمت وجود ندارد .
• نمودار های Tenkan Sen ، Kijun Sen و Chikou Span نباید در نمودار ابری باشند .
قوانین اصلی نزولی برای این روش معکوس قوانین بالا در نظر گرفته می شود .

۳- Kijun Sen Cross Strategy

این روش در مقابل سایر روش ها خطر کمتری دارد .

قوانین اصلی صعودی برای این روش عبارتند از :

• نمودار قیمت از نمودار Sen Kijun Sen عبور کند در حالت crossover.
• اگر نمودار Tenkan Sen پایین تر از نمودار Kijun Sen باشد و جهت حرکت نمودار Tenkan Sen باید به سمت بالا باشد در حالی که جهت حرکت نمودار Kijun Sen به صورت مستقیم است .
گزینه های دیگری نیز وجود دارد
• نمودار Tenkan Sen بالاتر از نمودار Kijun Sen باشد .
• نمودار Chikou Span در فضای آزاد قرار دارد ، به این معنی که هیچ چیز پشتیبانی / مقاومت در برابر قیمت وجود ندارد .
• روند نمودار Senkou B در آینده صاف یا رو به بالا است .
• مقدار روند آینده در نمودار Senkou A پایین تر از نمودار Senkou B است و روند آینده نمودار Senkou A روبه بالا است .
• نمودارهای Tenkan Sen ، Kijun Sen و Chikou Span نباید در نمودار ابری باشند . اگر آنها در این محدوده باشند ، باید ابر نیز ضخیم تر باشد .
• نمودار بازار در نزدیکی نمودارهای Tenkan Sen و Kijun Sen باشد .
قوانین اصلی نزولی برای این روش معکوس قوانین بالا در نظر گرفته می شود .

۴- Kumo Cloud Breakout Strategy

به محض عبور نمودار قیمت از نمودار ابری ، از این روش استفاده خواهیم کرد .
قوانین اصلی این روش همانند روش Kijun Sen Cross Strategy است ، به جز اینکه به جای عبور از روی نمودار Kijun Sen ، باید بالای نمودار ابری بسته شود .
بقیه موارد مشابه استراتژی Kijun Sen Cross هستند .

۵- Future Senkou Crossover Strategy

این روش بیشتر مبتنی بر زمان است .
مکانی که نمودار Senkou A از نمودار Senkou B عبور می کند ، نقطه عطف احتمالی در روند را نشان می دهد .
قوانین اساسی این روش همانند روش Kumo Cloud Breakout Strategy است ، با یک شرط اضافی که نمودار فعلی Senkou A باید بیشتر از نمودار Senkou B باشد .
بقیه موارد مشابه استراتژی Kumo Cloud Breakout هستند .

استفاده از نمودار ابری برای راهکار معاملات موفق

مهمترین نکته جالب نمودارهای ابری در این است می توان با یک نگاه به نمودار ابری جهت روند بازار را تشخیص داد.
می توان به سرعت تشخیص داد که آیا در روند صعودی یا نزولی هستیم و تصمیم گیری خود را بر این اساس اجرا نماییم .
نمودار ابری همواره روند درست بازار را که ممکن است صعودی یا نزولی یا حتی خنثی نیز باشد به ما نشان می دهد و این موضوع معامله گران را از خرید سیگنال و یا استفاده از ابزار معاملاتی دیگر باز می دارد .
نحوه شکل گیری ابرها به این گونه است که ابر را به جلوتر از قیمت بازار هدایت می دهد و خطوط عقب تر منظره ای بهتر از نقاط متقاطع در بالا یا پایین ابر را ارائه می دهد .

پس نکته چیست؟

مشاهده چنین تغییر روند از مشاهده خود قیمت بسیار دشوارتر است و باعث می شود سعی کنیم تصور کنیم چه زمانی این تغییر رخ داده است . نمودارهای ابر اغلب تغییر روند را خیلی زودتر از زمانی که ، با استفاده از خطوط روند آشکار می شود ، بیان می کنند .
این شناسایی روند اولیه یکی دیگر از مزایای رویکرد ابر است .

مقالات پیشنهادی :

برگشت به بالا