رفتن به محتوای اصلی

مهد سرمایه
شرکت مهد سرمایه به عنوان شرکت پیشرو در معاملات الگوریتمی در کشور، فعالیت های خود را با هدف ارتقای کیفیت معاملات و رفع نیاز تکنولوژی آموزشی با عرضه به‌روزترین دانش و ابزارهای این رشته در قالب‌های مختلف ارائه می‌کند.

با ما تماس بگیرید

کارشناس فروش : 09330720064
تماس با شرکت : 26703971-021 | 26703965-021
ایمیل شرکت : info@mahdesarmaye.com
آدرس شرکت : تهران ، خیابان پاسداران ، روبروی نگارستان اول ، کوچه اکرمی ، پلاک ۱۲ ، بلوک غربی ، شماره ۳۹
بورس تستر نرم افزاری است که معاملات در بازار فارکس را شبیه سازی می کند.
نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ
امروزه سومین ارز جهانی که بعد از دلار و یورو مورد معامله تجاری قرار می گیرد ین ژاپن می باشد
سهم ین از ذخایر طلا و ارز در بانک های جهانی چیزی در حدود شش درصد می باشد
در بازار جهانی بورس سهم ین ژاپن بیشتر از ۳۰ درصد می باشد
جفت ارز USD/JPY چیزی در حدود ۱۶ درصد از معاملات بازار بین المللی ارز را به خود اختصاص داده است و جفت ارز های دیگر نیز که یک طرف آنها ین ژاپن می باشد چیزی در حدود ۵ تا ۶ درصد از این معاملات را تشکیل می دهند را تشکیل می دهند.

یکی از قدرتمند ترین اقتصاد های جهان پس از آمریکا و چین ، ژاپن است که از نظر رتبه بندی ، رتبه سوم در جهان را به خود اختصاص داده است. این ارز یکی از محبوب ترین و نقد شونده ترین ارز جهانی محسوب می شود. معامله گران ، بویژه کسانی که در این بازار تازه کار هستند ، ارز هایی که شامل ین می باشد را معامله نمی کنند زیرا بیشتر استراتژی ها که در معاملات از تحلیل تکنیکال بدست آمده در این ارز نتیجه ی عکس می دهد.

ین تنها ارزی است که به هیچ عنوان نمی توان بدون تجزیه و تحلیل فاندامنتال و حتی با یک حکم بدون دقت می تواند هر گونه دارایی را از بین ببرد ، اما ما برای کسب درآمد از ارز ین ژاپن مشتاق هستیم.

ژاپن یکی از سخت ترین سیاست های مالی را دارد ، اگر چه فقط عملکرد های کنترلی آن اعلام می شود . سیاست هایی که شرکت ها در پیش گرفته اند دولت را وادار می کند تا سیاست تهاجمی و گاهی هم غیر منطقی در پیش گیرد و دائما برای پویایی بازار های سهام و ارز دخالت کند.

در حقیقت فعالیت هایی که برای تنظیم ارز انجام می شود به صورت غیر علنی است و اطلاعات تنها وقتی عمومی می شود که به واقعیت رسیده باشد. پیدا کردن این تاثیرات پولی بر ین ژاپن یک اولویت است و پیش بینی مسیر آن کاری بسیار دشوار است.

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

ژاپن : نمودار های تولید ناخالص داخلی ، نرخ بهره ، صادرات و واردات

 

تجارت و معامله با ین ژاپن ارتباط بسیار نزدیکی با سهام بازار آسیایی دارد و همچنین نیز با اوراق خزانه داری آمریکا و نرخ بهره دارد .اقتصاد کشور ژاپن واکنش های شدیدی نسبت به تغییرات قیمت نفت و فراورده ها آن نشان می دهد.

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

نمودار صادرات و واردات ژاپن

اساسی ترین بازار هدف ژاپن صادرات در تمام بازارهای جهان می باشد. بیشترین ظرفیت تولید ژاپن در منطقه آسیایی متمرکز شده است ، بنابر این مشکلات اقتصادی و سیاسی مرتبط با این شرکت ها و یا در کل منطقه به سرعت بر نرخ ین تاثیر گذار است و آن را تحت تاثیر خود قرار می دهد. بدلیل موقعیت جغرافیایی ژاپن اقتصاد آن کشور به شدت به راه ارتباط از طریق حمل و نقل دریایی وابسته می باشد ، بنابراین در فصول طوفانی که دریا نیز طوفانی است بر ارزش دارایی هایی که ین در آن قرار دارد ثاثیر زیادی می گذارد.

موسسات مالی که بر نرخ ارز ین ژاپن تاثیر گذار است

وزارت دارایی ژاپن یکی از اصلی ترین و تاثیر گذار ترین عوامل بر ارز ین می باشد که بطور چشم گیری تاثیر آن بیشتر از موسسات مشابه می باشد به عنوان مثال در کشور آمریکا بر دلار آمریکا تاثیر گذار تر است تا پوند انگلیس. سخنرانی مقامات نیز همواره یکی از تاثیر گذار ترین عوامل می باشد و همین موضوع برای ین ژاپن نیز صادق است البته سخنرانی هایی که از نظر سیاسی قدرت و قوت بالایی داشته باشد.

فقط ۵۵ درصد از دارایی های بانک مرکزی ژاپن Bank of Japan (BOJ) که به آن (Nichigin) نیز گفته می شود به دولت آن کشور تعلق دارد و ۴۵ درصد باقیمانده بین صاحبان سهام در بانک تقسیم می شود و این سهام به صورت آزاد در بازار بورس به راحتی معامله می شود. به طور كلی ، از سال ۱۹۹۸ بانک مرکزی ژاپن BOJ مستقل از دولت عمل می کند و فقط برای نظارت بر نقدینگی در بازار آزاد فعالیت دارد. ابزار اصلی که بانک مرکزی ژاپن برای خود در نظر گرفته است نرخ میان بانکی کوتاه مدت یا به عبارتی نرخ بهره شبانه می باشد. نرخ پایینی که ارز ین دارد که چیزی در حدود یک دهم  و منفی یک دهم می باشد باعث می شود که معامله گران را برای انجام معاملات تجاری و برای افزایش حجم و برای بازدهی بیشتر تحریک کند.

آخرین مداخلات ارزی که بانک مرکزی ژاپن به طور رسمی انجام داده است پس از زلزله ی مخرب در سال ۲۰۱۱ بوده است. اما حتی در تجزیه و تحلیل تکنیکی ابتدایی این موضوع را نشان می دهد که به طور منظم مداخلات پنهانی ، برای اصلاح خرابی های قیمت فعلی و معمولا برای کاهش نرخ به منظور کاهش هزینه های کالاهای ژاپنی در مقایسه با رقبای خود انجام شده است . بنابراین برای تزریق پول به صورت ناگهانی به بازار کمی خطر وجود خواهد داشت ، به عنوان مثال برای جفت ارز های پر نوسانات USD / JPY که از ۱۵۰ تا ۳۰۰ واحد است .

یکی دیگر از تاثیر گذار ترین عوامل بر ین ژاپن سیاست های آژانس اقتصادی و مالی بین المللی است به ویژه در زمینه های اشتغال ، تجارت بین المللی و تنظیم ارز در بازار و تجارت و صنعت که اقدامات آن برای محصولات ژاپنی در سطح شرکت های بزرگ جهان می باشد. همه این سازمانها علاقه مند به کاهش ارزش نرخ ین نسبت به ارز های دیگر ماننده دلار ، یورو و پوند می باشند.

تأثیر بازار های سهام

معاملات با ین ژاپن حدود ۲۰ سال قبل زمانی که بانک مرکزی ژاپن یک نرمش فوق العاده در سیاست مالی خود را در پیش گرفت آغاز شد. اگر سرمایه گذاری در ارز بدون هیچ سود و یا با درآمد بسیار کمی باشد به دلیل تورم پایین و نرخ بهره بسیار کم ، سرمایه گذاران پول خود را به اوراق بهادار تبدیل خواهند کرد. به محض تغییر وضعیت بازار ، جریان های سرمایه گذاری در جهت جریان پول بین بازارهای مجاور تنظیم و تضمین می شوند.

بازار آسیا بسیار ناهمگن است : تقریباً ۴۵ درصد از حجم معاملات در بازار توسط سهام شرکت کنندگان تجاری تأمین می شود و ۱۵ تا ۲۰ درصد به اوراق بهادار دولتی تعلق می گیرد. ۹۵درصد از گردش مالی اوراق بهادار ژاپن و همچنین اختیارات و قراردادهای آتی از طریق بورس سهام توکیو عبور می کند. ین ژاپن نیاز به ردیابی شاخص های آسیایی دارد (TOPIX ، Hang Seng ، KOSPI ، Nikkei 225 ، SET50 ، Composite).

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

Nikkei 225 and USD/JPY

ارتباط جفت ارز USD/JPY با سهام Nikkei225 در دوره های زمانی H4 و حتی بالاتر به وضوح قابل مشاهده است . اگر در نمودار سهام Nikkei 225 روند نزولی قابل توجهی را شروع کند و جفت USD/JPY هنوز سقوط نکرده باشد ، این امر می تواند خود یک سیگنال احتمالی برای فروش این جفت ارز باشد. این موضوع را در نظر داشته باشید که بازار ارز به صورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته ، و بازار سهام و شاخص Nikkei 225 فقط در طول بورس های سهام آسیا در همان روز کار می کنند.

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

بازار سهام و خزانه داری ایالات متحده با نرخ جفت ارز USD/JPY رابطه معکوس با یک دیگر دارد. در زمانی که بازار سهام در حال رشد می باشد ، به همان نسبت قیمت اوراق قرضه کاهش و بازده آن افزایش می یابد در این حالت ین فروخته خواهد شد ، زیرا سرمایه گذاران می خواهند دارایی هایی که پر خطر است را زودتر معامله کنند در این حالت ، دولت نیز بازار سهام را پشتیبانی نمی کند بنابراین در این بازار پر از استرس سرمایه گذاران امنیت سرمایه خود را در تعهدات خزانه داری خواهند دید و ترجیح خواهند داد.

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

DJIA and USD/JPY

 

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

تحلیل همبستگی در جفت ارز USD / JPY

 

ارتباط مستقیمی بین اوراق قرضه و دلار آمریکا با اوراق بهادار و ین ژاپن وجود دارد. اگر ارزش اوراق قرضه ژاپن کاهش یا افزایش یابد ، نرخ USD / JPY نیز به همان نسبت کاهش یا افزایش می یابد. تفاوت فعلی را می توان در دوره ۱۰ ساله بین ین ژاپن با اوراق خزانه داری و شاخص اصلی نرخ USD / JPY دانست. این همبستگی ها می تواند به سرعت تغییر کند که معمولاً بین ۱ تا ۲ روز یا تا چند هفته به طول می انجامد و باعث خسارات زیادی نیز می شود ، بنابراین برای معاملات کوتاه مدت در این شرایط باید تجدید نظر شود.

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

تحلیل همبستگی در FTSE100 – USD / JPY  :

 

برای معاملات میان مدت ، ارزیابی همبستگی ارز و بازار های سهام توسط ین بشدت اجباری است ، اما باید به عنوان یک شاخص اضافی از روند جهانی در تحلیل تکنیکی معمول در نظر گرفته شود.

ارتباط ین ژاپن با نفت

می توان گفت که تقریبا این ماده اولیه در ژاپن وجود ندارد و همچنین اقتصاد ژاپن به سختی با منابع خارجی این طلای سیاه ارتباط بر قرار می کند و مشکل از زمانی بیشتر شد که چندین نیروگاه هسته ای ژاپن از کار افتاد ، در نتیجه ژاپن مجبور شد برای تامین انرژی خود به میزان قابل توجهی نفت خریداری نماید. در حال حاضر ، همبستگی که با WTI وجود دارد بسیار ناپایدار است ، زیرا در بازار مواد اولیه بیش از حد سیاست های خارجی و داخلی تاثیر گذار شده است ، اما این ارتباط میان نفت گران و ین ارزان به طور کلی باقی مانده است.

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

 WTI و USD / JPY

برای کسانی که در معاملات واقعی خود از این عوامل اساسی استفاده می کنند ، توصیه می شود که یک جفت ارز متقابل بدون نفت مانند EUR / JPY و یا از جفت ارز هایی که همبستگی مثبت زیادی با قیمت کالا را داشته باشند مانند CAD / JPY انتخاب نمایند.

استراتژی تجارت در تبدیل ارز

براساس ارز ین ، معاملات مثبت در تجارت تبدیل ارز به عنوان یکی از عوامل منفی برای اقتصاد ژاپن در نظر گرفته می شود که این به معنی خروج پول خالص از کشور ژاپن است. در حال حاضر ، فقط دلار آمریکا نقش اصلی در سیاست های کاهش نرخ را دارد ، بنابراین اختلاف در نرخ ارز برای معاملات تجاری سودآور در حال کاهش است. امروزه پیدا کردن دارایی هایی که با نرخ بهره و کارمزد هایی با اختلاف نسبتا پایدار و قابل قبول باشد کاری بسیار دشوار است البته به جز معاملات با اوراق بهادار در بانک های آمریکا. لازمه این امر مهارت و اطمینان در تحلیل بین بازار است می باشد که افراد تازه وارد را به شدت دلسرد خواهد کرد.

ویژگی های تجزیه و تحلیل فنی

در تجارت ، به کلیه دارایی های که به دارای ین ژاپن ختم می شود توصیه می شود که با روش های میان مدت معاملات خود را انجام دهند ، در نظر داشته باشید که الگوهای شمعی در بازه های زمانی کمتر از D1 ضعیف عمل خواهد کرد. در هر صورت با این وجود ، در صورت داشتن تجربه کافی و لازم ، انجام معاملات در M5 وM15  برای اسکالپر ها کاملاً امکان پذیر می باشد. گاهی اوقات این نظر وجود دارد که برای ین ژاپن نمی توان هیچ گونه تجزیه و تحلیل تکنیکال را در نظر گرفت اما ما معتقد هستیم که سیگنال هایی که نشان می دهد خیلی کند تر از جفت ارز های اصلی می باشد و ین همواره به زمان و فکر نیاز دارد.

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

WTI و USD / JPY

USD / JPY به عنوان یک دارایی و یک جفت ارز پیشرو برای  AUD / USD ،  AUD / JPY ، NZD / USD و NZD / JPY در نظر گرفته می شود. در یک روند قوی ، با مکث های مسطح کوچک حرکت می کند. معاملات در این جفت ارز تقریباً در تمام روز کاملاً بی ثبات و ناپایدار است. در میان مدت ، جفت ارز USD / JPY کاملاً مطابق تحلیل تکنیکال رفتار می کند و با استفاده از شاخص های استانداردی که وجود دارد کاملاً پیش بینی خواهد شد ، مگر اینکه یک حالت فوری و اساسی مستقل از آن رخ دهد. معامله گرانی که انجام معاملات خود را در کانال های قیمتی انجام می دهند این روش برای آنها نا امید کننده می باشد زیرا به طور معمول ، ین در یک محدوده بسیار محدود ادغام خواهد شد.

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

طرح سیگنال های تجاری برای : USD / JPY

با توجه به این واقعیت که نگاه سرمایه گذاران به ارز ین ژاپن به عنوان یک دارایی دفاعی می باشد ، به ویژه زمانی که بازار آشفته است در بازارهای سهام ، تقاضا برای این امر می تواند به شدت افزایش یابد و سپس USD / JPY  ، EUR / JPY و GBP / JPY تناقض در قوانین اساسی به وجود خواهد آمد. بنابراین ، معامله گران برای لحظه خروج از موقعیت های باز خود در بازار باید توسط چندین شاخص تأییدیه گرفته باشند.

خرید و فروش بعد از اخبار

ارز ین همواره مستعد آشفتگی و وحشت می باشد ، بنابراین تمام افت هایی که بخاطر روابط سیاسی انجام می شود خیلی سریع تر و مطمئن تر از هر نوع ارز دیگری خواهد بود بنابراین اگر به طور کلی بازار سقوط کرد اوین ارزی را که باید بفروشید ین خواهد بود.

نحوه تجارت با JPY : بازار سهام ، نفت و BOJ

نمونه ای از ین ژاپن در معاملات بعد از اخبار

با توجه به اخبار ناخوشایند ی که ایالات متحده آمریکا ، استرالیا و اتحادیه اروپا به گوش می رسد ، ین ژاپن رو به افزایش می باشد. ین ژاپن به طرز باورنکردنی به سیاست ها و تغییر در مقررات گمرکی واکنش نشان می دهد ، زیرا این ارز بیشتر در بازار های آسیایی مورد معامله و پیشرو می باشد ، و با نوسانات شدیدی تمام مراحل سیاست پولی RMB را زیر نظر دارد و ردیابی می کند. معمولاً اخبار خود کشور ژاپن بر این ارز تاثیر طولانی مدت تری دارد .

برگشت به بالا